•  تلفن ثابت : 

  •   071-32344147

  •  Info@Fara-group.ir

  •   0917-115-9489

دانشمندان با جلبک یک کامپیوتر را برای 6 ماه روشن نگه داشتند

 

Jolbargh-Computer-Enerje
◾دانشمندان موفق شدند با استفاده از نوعی باکتری که «سیانوباکتری» (Cyanobacteria) نامیده می‌شود و به جلبک‌های سبز آبی معروف هستند، یک ریزپردازنده را به مدت بیش از شش ماه فعال نگه‌ دارند.

◽سیانوباکتری‌ها انرژی مورد نیاز خود را از نور خورشید دریافت می‌کنند. در این پژوهش، محققان آن‌ها را همراه با یک آند آلومینیومی در داخل یک محفظه پلاستیکی و فولادی به اندازه باتری قلمی قرار دادند. همچنین ریزپردازنده به گونه‌ای برنامه‌ریزی شد تا دسته‌ای از محاسبات را انجام دهد و کار خود را بررسی کند.

◽انرژی تولید شده توسط باکتری


در طی مدت قرنطینه همه‌گیری کرونا، محققان در حال آزمایش این سیستم بودند و «پائولو بومبلی»، بیوشیمی‌دان دانشگاه کمبریج و یکی از محققان مطالعه، این کار از فوریه تا آگوست 2021 (دوره شش ماهه) انجام داده است. آن‌ها در نهایت نتیجه گرفتند که دستگاه جلبکی به مدت شش ماه رایانه را فعال نگه داشته است.

◽ریزپردازنده در طول آزمایش خود به طور متوسط 1.4 میکروآمپر جریان الکتریکی با ولتاژ 0.72 ولت را از سیانوباکتری دریافت کرد. برای مقایسه، باتری قلمی کار خود را با جریان 1.5 ولت آغاز می‌کند که به مرور زمان کاهش می‌یابد.

◽از آن زمان تاکنون، محققان ریزپردازنده را از دستگاه قطع کرده‌اند، اما دستگاه سیانوباکتر همچنان به تولید جریان ادامه می‌دهد. بومبلی در این رابطه می‌گوید:

«همچنان در حال جریان است و امیدوارم برای مدت طولانی ادامه داشته باشد. با توجه به شرایط مناسب نور، دما و آب، نمی‌توانم پیش‌بینی کنم که چه زمانی متوقف خواهد شد.»

◽هرچند جلبک‌ها برای تغذیه به منبع نور متکی هستند، اما سیستم طراحی شده دانشمندان حتی در تاریکی شب نیز قادر به تولید نیروی موردنیاز ریزپردازنده بوده است.

◽به گفته محققان این مطالعه، از باکتری کوچک اشاره شده می‌توان به عنوان یک باتری استفاده کرد تا بدون نیاز به عناصر و مواد کمیاب، انرژی دستگاه‌های الکترونیکی بسیار کوچک را تامین کند. «کریس هاو»، محقق اصلی پژوهش از دانشگاه کمبریج در بیانیه مطبوعاتی خود توضیح می‌دهد که این سیستم می‌تواند منبع تغذیه‌ای برای مردم مناطق روستایی یا کشورهای کم درآمد فراهم کند.

 

https://www.instagram.com/p/Cdly0p1tnfJ/ منبع خبر 

پل های ارتباطی با ما

 راههای متفاوت برای تماس با ما :

شماره تماس : 0081 946 0936 - 07132344147 - 09171159489
ارسال تیکت از طریق منوی پشتیبانی 

هدف ما جلب رضایت شماست.

نماد اعتماد الکترونیکی